در سالهای ۹۰ و ۹۱ علیرغم تحریم ها ۱۵۸ میلیارد دلار نفت فروختیم/خوزستان ثروت ایران است

وزیر سابق نفت با بیان اینکه خوزستان ثروت ایران است، گفت: با وجود تحریم ها ١۵٨ میلیارد دلار نفت در سال‌های ٩٠ و ٩١فروخته شد.
به گزارش جوان خبر- رستم قاسمی جمعه(۱۰ بهمن ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن کنفرانس مجموعه فجر اهواز برگزار شد، خوزستان را ثروت ایران دانست و اظهار کرد: بسیاری از صنعتگران در صنعت نفت ایران توانسته اند تهدیدهای تحریم را تبدیل به فرصت خودکفایی و توانمندی کنند.

وی افزود: اتفاقاتی افتاده که صادرات نفت کشور افزایش پیدا کرده و ما هم با تکلیفی که برعهده ما گذاشتند در مورد فروش نفت به وزارت نفت کمک می کنیم.

وزیر سابق نفت تصریح کرد: نکته مهم این است که در سال 90 و 91 که ما تحریم امریکا و تحریم سازمان ملل و تحریم اروپا بودیم نزدیک به 158 میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت ایران در یکصد سال گذشته بود و این اتفاق که در مورد بابک زنجانی افتاد هم در قوه قضائیه پرونده ای مشخص دارد.

قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص فروش نفت، گفت: همانطور که مهندس زنگنه در مجلس اعلام کردند که "آقای قاسمی نه تنها 90 درصد بلکه 100 درصد در کنار وزارت نفت هست"، ایشان درست فرمودند ما مدتی است که در خصوص بحث فروش نفت به وزارت نفت کمک می کنیم و بخش قابل توجهی از نفت کشور را داریم به روش هایی که وجود دارد می فروشیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص وضعیت بابک زنجانی، بیان کرد: بارها در خصوص بابک زنجانی نظر خود را اعلام کرده ام اما باز می گویم؛ در دوره غیر از تحریم، سالها شرکت ملی نفت ایران به صورت دولتی، نفت ایران را می فروخت؛ اما با وقوع پدیده تحریم، شرایط فروش نفت برای کشور، یک شرایط عادی نبود و امروز هم شرایط فروش نفت در تحریم، عادی نیست.

قاسمی ادامه داد: ما زمینه هایی را درست نکرده بودیم که بخش های خصوصی قدرتمندی ایجاد شده باشند که بتوانند نفت کشور را در شرایط مختلف بفروشند؛ بابک زنجانی به عنوان یک خریدار در زمان تحریم ها، به شرکت ملی نفت مراجعه می کند و از شرکت های پوششی که بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده بود، برای خرید نفت اقدام می کند.

وی با بیان اینکه "فکر می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد"، گفت: بیش از 25 دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هفت هشت سال گذشته بوده و من تحقیقاً عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند.

وزیر سابق نفت اضافه کرد: شرایط تحریم ریسک ها و مشکلات مربوط به خودش را دارد و همین الان هم وزارت نفت در حال تلاش برای فروش نفت است و حتما مشکلاتی پشت صحنه تلاش ها و اقدامات وجود دارد که آن هم یکی از ریسک هایی بود که در شرایط تحریم انجام شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص روند توسعه پارس جنوبی، گفت: بالاترین توسعه در صنعت نفت کشور در سالهای 90 و 91 بوده که این موضوع را آقای مهندس زنگنه نیز تأیید می کنند؛ در سال 90 فقط در شرکت ملی نفت 20 میلیارد دلار و در سال 91 در این شرکت 21 میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم که این ارقام به جز سرمایه گذاری های انجام شده در شرکت ملی گاز، شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود.

قاسمی تشریح کرد: در توسعه پارس جنوبی، معمولا 4 یا 6 فاز همزمان جهت توسعه شروع می شد؛ در دولت دهم 17 فاز پارس جنوبی را با هم در دستور کار داشتیم که در تاریخ صنعت نفت کشور بی سابقه است؛ همان زمان هم خیلی ها به ما ایراد می گرفتند که شما 17 فاز را با هم شروع کرده اید و منابع مالی آن کجاست و چگونه می توانید این ابرپروژه را تمام کنید؛ هم منابع آن پیش بینی شده بود و امروز شاهد هستیم که جز فاز 14 بقیه فارهای پارس جنوبی تقریبا تکمیل شده است و فاز 14 نیز در 6 ماهه نخست سال 1400 تکمیل می شود.

وی همچنین تصریح کرد: جسارت شروع 17 فاز پارس جنوبی در دولت دهم اقدام بزرگی بود که در تاریخ صنعت نفت کشور اتفاق افتاده و اگر شروع نشده بود امروز شاهد تکمیل این فازها نبودیم.

وزیر سابق نفت ادامه داد: کمترین میزان پیشرفت بین فازهای پارس جنوبی که تحویل دولت یازدهم دادیم، مربوط به فاز 14 پارس جنوبی بود که امروز نیز هنوز این فاز تکمیل نشده، 52 درصد پیشرفت بود و فازهایی داشتیم که بالای 60 یا 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وزیر سابق نفت در خصوص توسعه پالایشگاه ها اظهار داشت: قبل از اینکه بنده به عنوان وزیر وارد دولت شوم، عمده طرح های پالایشگاهی شروع شده.

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

دبیر هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان خوزستان اظهار کرد : ...

پلمپ 440 مرکز  تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

پلمپ 440 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز از پلمپ 440 مرکز ...

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

طبق اعلام فعالان صنعت ساختمان، بازار فولاد و سیمان در روزهای اخیر باز ...

افزایش نرخ رسمی ۲۶ ارز

افزایش نرخ رسمی ۲۶ ارز

بانک مرکزی امروز (پنجشنبه) نرخ رسمی ۴۷ ارز را اعلام‌کرد که بر اساس آن، ...

ایران چگونه نفت می‌فروشد؟

ایران چگونه نفت می‌فروشد؟

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سال گذشته گفته بود هدف ایالات متحده به ص ...

طراحی و پیاده سازی: راد وب