عمل به ضرورت محاکمه نمی‌خواهد

محدودسازی فضای مجازی در جهان محدودناپذیر امروز آب در هاون کوبیدنی است که وزیر ارتباطات در تلاش است به آن تن ندهد. احضار و بازجویی به دلیل تامین زیرساخت های مورد نیاز معیشت مردم و عمل به وظیفه قانونی، واکنش قاطع رییس جمهوری و جامعه را در پی داشته است.

جوان خبر- بازجویی از «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات پس از توهین به رییس جمهوری فاز تازه مقابله با دولت است که مخالفان همیشه قهر، آن را کلید زده اند و این بار وزیر جوان ارتباطات متهم به رفع نیازهای ضروری کشور در حوزه مسوولیت خود است.

آذری جهرمی اول بهمن ماه به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار و پس از پاسخگویی به اتهامات با قرار التزام آزاد شد. بر اساس شواهد وی به دلیل عدم کاهش پهنای باند اینترنت، عدم فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی و نیز شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی احضار شده بود.

واکنش ها به این اقدام در رسانه های داخلی و خارجی کم نبود و رییس جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت موضع قوه مجریه را در قبال این نوع برخوردها روشن و تمام قد از وزیر کابینه خود دفاع کرد.  

عمل به ضرورت محاکمه نمی خواهد

در شرایطی که بسیاری از کسب و کارها و مشاغل با توجه به شرایط کرونایی با استفاده از زیرساختهای اینترنت و ارتباطات مجازی به حیات خود ادامه می دهند، وزیر ارتباطات برای تامین این زیر ساختها احضار شده است. اتفاقی که واکنش قاطع رییس جمهوری را در پی داشته است.

محدودسازی فضای مجازی در جهان محدودناپذیر  امروز آب در هاون کوبیدنی است که وزیر ارتباطات در تلاش است به آن تن ندهد. احضار و بازجویی به دلیل تامین زیرساخت های مورد نیاز معیشت مردم واکنش قاطع رییس جمهوری و جامعه را در پی داشته است.

تا در روزهایی که معیشت بسیاری از مردم به این فضا گره خورده، و وظیفه خود را که تامین زیرساخت های موردنیاز کسب و کارهاست، انجام  دهدنشود اما در مسیر خود با دشواری های بسیاری مواجه است.

وزیر جوان دولت در حالی به کاستن از پهنای باند دعوت می شود که بیش از ۹۰ درصد پهنای باند اینترنت در کشور مربوط به کسب و کار مردم، رفع نیازهای ضروری، آموزش و پرورش و تفریح و سرگرمی مجاز است. با این همه عده ای اصرار دارند برای دستمالی  قیصریه را به آتش بکشند بی آنکه بدانند دود آن به ویژه در این شرایط کرونایی تنها به چشم مردمی خواهد رفت که در پیج های اینستاگرامی و کانال های تلگرامی در پی گذران معیشت خود در روزهای سخت کرونا و تحریم هستند.

دولت اما سفت و سخت در برابر این دیدگاه ایستاده است. رییس جمهوری روز چهارشنبه ضمن قدردانی از وزیر جوان کابینه به صراحت از عزم دولت برای حفظ اینترنت در کشور تاکید کرد و گفت: «پهنای باند کار عظیم و افتخاری برای کشور است و نمی توانند کسی را برای پهنای باند محاکمه کنند. این دستور من بوده و اگر می خواهید محاکمه کنید من را محاکمه کنید. پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیک، یعنی از ثبت سفارش گرفته تا بانک مرکزی و گمرک و ورود کالا به انبارها همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد و کسی نمی تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر می خواهید کسی را برای مبارزه با فساد احضار کنید باید من را احضار کنید نه اینکه وزیر من را احضار کنید.»

مزایایی که رییس جمهوری برای اینترنت و پهنای باند برشمرد؛ دستاوردهای دولت های اول و دوم تدبیر و امید است که با خون دل به دست آمده است و طبیعی است که برای جلوگیری از قربانی شدن آن ها در بازی های سیاسی و انتخاباتی تمام تلاش خود را به کار بگیرد. با این همه نه رییس جمهوری و نه وزیر ارتباطات هیچ کدام منکر کاستی ها و خطرات فضای مجازی نیستند اما اعتقاد راسخ دارند که با تصادف دو اتومبیل در یک جاده، نه جاده مسدود و خراب و نه وزیر راه محاکمه می شود و این اصل باید در موضوع اینترنت و فضای مجازی هم برقرار باشد.

صیانت از ارزش ها و باورها در بستر فضای مجازی و در بمباران اطلاعاتی و عقیدتی، ضرورتی غیرقابل انکار است اما راه چنین صیانتی، فیلتر و محاکمه وزیر نیست که این شیوه تنها صورت مسئله را پاک کرده و مسوولیت ارائه راهکار را از دوش متولیان اصلی آن فرافکنی می کند.

تیغ کند سانسور در روزگار تند خبررسانی

پنهان سازی رویدادها از دریچه های مشتاق و تیزبین دوربین های متعدد دشوارترین کار جهان جدید است و شاید به همین دلیل است که پنهان سازی عذرخواهی «علی عسگری» رییس سازمان صداو سیما از رییس جمهوری به دلیل توهین ها و هتاکی های پخش شده از این رسانه علیه وی، بیش از گذشته مورد توجه و تامل قرار می گیرد.

عذرخواهی رییس سازمان پس از چهار روز و در پی افزایش انتقادات از شیوه این رسانه در برخورد با دولت، بیست و سومین خبر مهم تنها یکی از بخش های خبری سیما بود که تنها ۲۷ ثانیه امکان پخش از آنتن  زنده را یافت و این درحالی است که رسانه ملی ساعت ها از آنتن زنده و تولیدی خود را در اختیار مخالفان و حتی هتاکان به رییس جمهوری قرار می دهد.

این رفتار دوگانه است که رییس جمهوری را به این نتیجه رسانده است که: «در این کشور آنهایی که نسبت به دولت با لحن نادرست صحبت می‌کنند، هم آزادی بیان برای آنها در رسانه‌ها لحاظ می‌شود و هم مصونیت برای آنها تضمین شده است. مهر مصونیت بر آنها زده شده که هرچه می‌خواهند بگویند، ‌آزاد هستند و حتی پشت پرده گاهی تشویق هم می‌شوند که عالی گفتید.»

«محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهوری هم این نوع رفتارهای رسانه ملی را ناامیدکننده توصیف کرده و گفته است: «صدا و سیمای ما با مستنداتی که ساخته می‌شود و با برنامه‌هایی که می‌گذارد نباید مردم را ناامید کند و باید به گونه‌ای عمل کند که آدرس انسجام و وحدت بدهد.»

 صداوسیما در برهه حاضر رقبای بسیار قدرتمندی چون شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی دارد و اگر بر همین شیوه اصرار کند روند از دست دادن مخاطبان آن شتاب بیشتری خواهد گرفت و مردم بیش و پیش از آنکه خبرها و رویدادها و نیز ارزش ها و سرگرمی های خود را در کانال های این رسانه بیابند؛ در جای دیگری جستجو خواهند کرد و رسانه ای که این میزان هزینه برای اداره آن می شود در عمل ناکارآمد خواهد شد.

چرتکه و هورا برای شکست کشور؟

بگذارید دولت کار کند؛ درخواستی که رییس جمهوری در هر سخنرانی خود با شکلی متفاوت آن را بر زبان جاری می کند و از همه حتی آن هایی که با دولت قهر هستند می خواهد دست یاری قوه مجریه را رد نکنند، در رثای کاستی ها دولت قصیده سرایی نکرده  وبرای شکست های کابینه هورا نکشند و در نهایت تاکید می کند: «اگر یک کالایی گران شود برای همه است و ارزان شود هم برای همه است، اگر ارزش پول ملی بالا برود برای همه است، اگر تولید افزایش پیدا کند برای همه است، زیرساخت‌ها حرکت و پیشرفت کند برای همه است. همه با هم و در کنار هم هستیم.»

چرتکه اندازی مشکلات و بهره جویی از آن ها برای تضعیف دولت، رویه متداول این روزهاست اما حجت الاسلام روحانی آن را به نفع کشور ندانسته و گفته است: «ما اگر متحد و یکصدا و یکپارچه باشیم به طور قطع و حتم این زمانی که برای پایان جنگ اقتصادی برسیم این زمان را کوتاه‌تر می‌کند و برای مردم هم شرایط بهتری را فراهم می‌کند.» دولت این اتحاد را دستکم در یک سال گذشته تجربه نکرده است اما بیش از همیشه به آن نیاز دارد. در شرایطی که ایستادگی مردم در برابر زیاده خواهی ها، دونالد ترامپ را با زیاده خواهی هایش از کاخ سفید بییرون کرد، دولت به عنوان نماینده این ایستادگی، باید حمایت همه نهاد ها و جناح ها در برابر دولت جدید آمریکا داشته باشد تا بتواند حافظ منافع کشور باشد.
منبع: ایرنا


برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

دبیر هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان خوزستان اظهار کرد : ...

پلمپ 440 مرکز  تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

پلمپ 440 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز از پلمپ 440 مرکز ...

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

طبق اعلام فعالان صنعت ساختمان، بازار فولاد و سیمان در روزهای اخیر باز ...

افزایش نرخ رسمی ۲۶ ارز

افزایش نرخ رسمی ۲۶ ارز

بانک مرکزی امروز (پنجشنبه) نرخ رسمی ۴۷ ارز را اعلام‌کرد که بر اساس آن، ...

ایران چگونه نفت می‌فروشد؟

ایران چگونه نفت می‌فروشد؟

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سال گذشته گفته بود هدف ایالات متحده به ص ...

طراحی و پیاده سازی: راد وب