روش‌های نوین تولید آبزیان، مصرف آب را تا یک دهم کاهش می‌دهد

مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به محدودیت مصرف آب در آبزی پروری گفت: در فرایند تولید آبزیان به شیوه متراکم و فوق متراکم، مصرف آب در مقایسه با تولید آبزیان به روش سنتی به کمتر از یک دهم می رسد.
جوان خبر- فتح‌الله ابوعلی روز سه‌شنبه در حاشیه برگزاری آنلاین کارگاه آموزشی پرورش متراکم ماهی افزود: تولید آبزیان به شیوه سنتی ، در خوزستان به علت کمبود آب با محدودیت ها و ممنوعیت هایی رو به رو است به همین دلیل باید به روش‌های نوین آبزی پروری روی آورد.
وی اظهار داشت:در راستای ترویج شیوه های نوین آبزی پروری،  راه‌اندازی و ساخت هشت مجموعه پرورش ماهی گرمابی و سردابی در محیط متراکم و فوق متراکم در مناطق اندیکا، مسجدسلیمان، لالی، گتوند، شوشتر، بهبهان، دزفول و اندیمشک تدوین و هدف گذاری شده است.
مدیرکل شیلات خوزستان افزود:در روش پرورش متراکم با استفاده از حداقل مساحت زمین ، سایت‌های پرورش ماهی در این مناطق ساخته می‌شوند که در طول سال هشت تا ۱۰ هزار تن ماهی پرورشی در آنها تولید خواهد شد.
وی یکی دیگر از مزایای پرورش متراکم آبزیان را ایجاد مشاغل خرد و خانگی عنوان کرد و افزود: با احداث یک استخر خانگی قابلیت پرورش ۲ تا ۲.۵تن ماهی در سال ایجاد خواهد شد.
مدیرکل شیلات خوزستان در ادامه به اهمیت برگزاری دوره‌های آموزشی پرورش ماهی در محیط متراکم و فوق متراکم اشاره کرد و گفت: کارگاه آموزش پرورش ماهی متراکم، به منظور اصلاح و توسعه زنجیره ارزش رسته شیلات با رویکرد افزایش سطح دانش و مهارت، مداخله و اثرگذاری مناسب و استفاده بهینه از منابع با هدف ایجاد اشتغال پایدار، افزایش بهره‌وری و ارزش افزوده طراحی شده است و می‌تواند در توسعه صنعت آبزی پروری در خوزستان موثر باشد.
ابوعلی با اشاره به راه اندازی مرکز توسعه وتوان افزایی شیلات درآینده نزدیک افزود: این مرکز در قالب چهاربخش شامل آموزش و انتقال فناوری ،  تحقیق و توسعه،  بازار و استاندارد سازی و ارتقا کیفیت به منظور ارایه خدمات مختلف تخصصی و آزمایشگاهی درجه بندی محصولات، رتبه بندی مزارع، کارخانه‌ها و صنایع شیلاتی، ایجاد الگوهای تولید متراکم ماهی و میگو در سازه های متنوع و بومی به صورت پایلوت، توسعه آموزش های مهارتی، صادرات و ساماندهی بازارهای داخلی این مرکز ایجاد شد.
وی عمده اهداف مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات را تحلیل دینامیک اشتغال و مهارت، اولویت بندی پروژه‌های توسعه‌ای و فرصت‌های سرمایه گذاری در شیلات، ارتقای کیفیت خدمات تخصصی به ذی نفعان حوزه شیلات، ایجاد اشتغال پایدار تخصصی در راستای قانون توسعه اشتغال روستایی و عشایری، ظرفیت سازی و ایجاد هم افزایی بین دستگاه های اجرایی در راستای دستیابی به اهداف توسعه ای صنعت شیلات و ایجاد الگوی مزارع مکانیزه متراکم، فوق متراکم و پرورش در قفس ماهیان به صورت پایلوت، برای هدایت مناسب سرمایه گذاری های خرد در شیلات عنوان کرد.
شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی پرورش ماهی در محیط متراکم و فوق متراکم دغدغه ها و چالش های پیش روی آبزی پروری به روش نوین صنعتی بیان کردند.
حدود ۱۵هزار هکتار از اراضی خوزستان به کشت پرورش ماهی گرمابی به روش سنتی وجود دارد که سالانه حدود ۷۰هزار تن ماهی تولید می‌کنند.
مصرف بالای آب ، محدودیت و گرانی زمین ، تولید کم ، هزینه‌های بالای تولید ، فقدان فناوری و نوآوری از چالش‌های پیش روی پرورش دهندگان ماهی در خوزستان به روش سنتی است.
منبع: ایرنا

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

دبیر هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان خوزستان اظهار کرد : ...

پلمپ 440 مرکز  تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

پلمپ 440 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز از پلمپ 440 مرکز ...

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

طبق اعلام فعالان صنعت ساختمان، بازار فولاد و سیمان در روزهای اخیر باز ...

افزایش نرخ رسمی ۲۶ ارز

افزایش نرخ رسمی ۲۶ ارز

بانک مرکزی امروز (پنجشنبه) نرخ رسمی ۴۷ ارز را اعلام‌کرد که بر اساس آن، ...

ایران چگونه نفت می‌فروشد؟

ایران چگونه نفت می‌فروشد؟

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سال گذشته گفته بود هدف ایالات متحده به ص ...

طراحی و پیاده سازی: راد وب