شرکت ماهی کارون شوشتر قربانی مشکلات قبل از واگذاری شده است/پرورش خاویار گوشتی در شرکت ماهی کارون/پرورش و تکثیر ۵ نوع ماهی/پیش بینی سود ۱۵۰

شرکت ماهی کارون شوشتر قبل از واگذاری در سال ۹۶ زیان ده بود و بعد از واگذاری به بیش از ۱۱۸ میلیارد ریال سود دهی رسیده ولی متاسفانه مشکلاتی که به دوران قبل از واگذاری می رسد گریبان گیر این شرکت تولیدی و اشتغالزا شده است.
جوان خبر - به گزارش ، ناصر مزرعاوی در خصوص مشکلات و موانع تولیدات این مجموعه و عملکرد آن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای راه و از زمان تحویل شرکت از شرکت کشت و صنعت شوشتر در مزایده سوم مشکلاتی برای ما به وجود آمد که در نهایت توانستیم در سال ۹۶ شرکت را در چهارمین مزایده با قیمت ۵۳ میلیارد تومان در اختیار گرفته و شروع به کار کنیم.

وی افزود: مشکلات سر راه شرکت به همین مرحله ختم نشده و در ادامه متوجه شدیم که غیر از ۸۰۰ هزار سهمی که در قرارداد به ما واگذار شده بود، یک سهم دیگر نیز متعلق به شخصی است که از مدیران اسبق این مجموعه بوده و در حال حاضر در کشور حضور ندارد.

مدیرعامل شرکت ماهی کارون گفت: پس از رایزنی ها و پیگیری‌های قانونی متوجه شدیم که این یک سهم قابل خرید و انتقال نبوده و بعد‌ها با نماینده صاحب سهم وارد مذاکره شدیم و توانستیم با پرداخت مبلغ این سهم، این مشکل را نیز حل کنیم.

مزرعه بیان کرد: پس از گذشت مدتی متوجه شدیم که اداره مسکن و شهرسازی اسنادی مربوط به مالکیت ۱۷۴ هکتار از اراضی شرکت ماهی کارون را روی کار آورده و ادعای مالکیت آن را دارد.

وی افزود: به دنبال شکایت اداره مسکن و شهرسازی از شرکت ماهی کارون، نامه نگاری های خود را برای پیگیری این مسئله توسط شرکت کشت و صنعت انجام دادیم، اما در نهایت رای قطعی خلع ید شرکت ماهی کارون از این ۱۷۴ هکتار زمین صادر شده و پرداخت ۶۰۰ میلیون تومان نیز بابت اجاره سه سالی که این زمین در اختیار شرکت بود، به شرکت محول شد.

مدیر شرکت ماهی کارون ادامه داد: پس از صدور حکم در چند روز گذشته تعدادی لودر به همراه مامور برای تخریب این زمین که در حال حاضر زیر کشت است در محل حاضر شده و بر تخریب زمین به همراه کشت آن تاکید داشتند.

وی عنوان کرد: پس از درخواست برای حضور کارشناس اجرای حکم، خوشبختانه نظر کارشناس نیز مخالف با تخریب کشت گندم این زمین بود، اما پس از آن با شکایت اداره مسکن و شهرسازی در خصوص ۶۰۰ میلیون بدهی بابت اجاره زمین، کلیه حساب های شرکت مسدود شد.

مزرعاوی گفت: چند روزی از این ماجرا نگذشته بود که اداره دارایی نیز دستوری در خصوص انسداد حساب های بانکی شرکت را صادر کرد.

مدیرعامل شرکت ماهی کارون در خصوص علت مسدودی حساب ها از طرف اداره دارایی گفت: در نامه ای که از طرف اداره دارایی برای بستن حساب‌های شرکت صادر شده بود این گونه عنوان شده بود که شرکت ماهی کارون ۲۵ میلیارد تومان بدهی مالیاتی بابت واردات شِکر دارد.

مدیرعامل ماهی کارون ادامه داد: پس از پیگیری‌های انجام شده مشخص شد زمانی که مجموعه ماهی کارون تحت مدیریت شرکت کشت و صنعت بوده با استفاده از کارت بازرگانی آن واردات شکر انجام شده است.

وی بیان کرد: در نهایت با مذاکراتی که بین شرکت کشت و صنعت و اداره دارایی انجام شد علیرغم اینکه هنوز پرداختی صورت نگرفته اما مهلتی برای حل این مشکل از اداره دارایی اخذ و از سوی این اداره حساب های شرکت ماهی کارون مجددا باز شد اما همچنان از سوی اداره مسکن و شهرسازی مسدود است.

مزرعاوی ضمن اشاره به مشکلات دیگر این شرکت در سال های گذشته مثل عدم اجازه آبگیری در سال های ۹۶ و ۹۷ و دیگر مسائل حقوقی، تصریح کرد: در زمان تحویل شرکت ماهی کارون قرارداد به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که به صورت خلاصه می توان به این مسئله اشاره کرد که تمامی مسائل و مشکلات این شرکت را متحمل مدیر این مجموعه است.

مدیرعامل شرکت ماهی کارون از وجود حواشی و موانعی که بر سر راه تولیدکنندگان قرار دارد گلایه کرد و در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها اعلام کرد، از تمام کسانی که می توانند در راه تولید کمکی به تولیدکنندگان کنند، درخواست کرد تا در برداشتن موانع راه تولید برای حمایت از اقتصاد کشور و استان کمک کرده و از رونق تولید و اقتصاد حمایت کنند.

وی در خصوص تولیدات این شرکت اظهار کرد: این شرکت در ۹۱۶ هکتار برای پرورش ماهی تاسیس شده بود که بعد از واگذاری اقدام به چند منظوره کردن این شرکت و اضافه کردن کشاورزی و دامداری به دیگر بخش های آن کردیم.
وی افزود: این شرکت را در سال مالی ۹۶-۹۷ با ۱۶ میلیارد ریال زیان دهی تحویل گرفته شد و در حال حاضر در آخرین سال مالی این شرکت توانستیم ۱۱۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال سود بدست بیاوریم و انتظار می رود در سال مالی جدید این مبلغ به ۱۵۰ میلیارد نیز برسد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۸ نفر به صورت مستقیم در این مجموعه به فعالیت مشغول هستند و در بعضی از مواقع سال به بیش از ۱۶۰ نفر می رسند، گفت: در فاز اول این مجموعه ۵۰ هکتار حوضچه پرورش ماهی که شامل استخرهای پرورش و تکثیر است وجود دارد. همچنین این مجموعه سالیانه ۲۴ میلیون قطعه از ماهی های شیربت، کپور، هامور، بنی، قزل تولید می کند که بنی و شیربت در گذشته انحصاری توسط شیلات تولید می شد.

مدیرعامل شرکت ماهی کارون اضافه کرد: سال گذشته در این مجموعه ۶۰۰ تن گندم، ۴۳۰ تن شلتوک برداشت شد و ۲ هزار نخل نیز کاشته شده و در سال های آینده به بار خواهد نشست و در کنار آن دانه های روغنی مانند کلزا نیز کشت می شود.
وی در ادامه مطلب فوق افزود: سال جاری ۳۰۰ هکتار گندم زیر کشت رفته که انتظار می رود از هر هکتار ۵ تن گندم برداشت شود. همچنین ۳۰ هکتار برای یونجه اختصاص داده شده که در هر هکتار در سال ۴۰ تن یونجه برداشت می شود. بذر گندم ها نیز در اختیار کشاورزان استان قرار می گیرد و مازاد یونجه تولید شده به دیگر دامداری ها و مراکز پرورش ماهی عرضه می شود.

مزرعاوی در خصوص پرورش ماهی خاویار عنوان کرد: به صورت پایلوت یک هزار ماهی یک گرمی خاویار خریداری کردیم که بعد از ۹ ماه به بیش از ۵ کیلو رسیدند و به بازار عرضه شدند. همچنین در پخش دامپروری ۴۰۰ راس گاومیش و ۳۰۰ راس گوسفند پرورش داده می شود که در آینده نزدیک بر تعداد آن ها افزوده خواهد شد.

 

مردم هیچ نگرانی درباره عوارض واکسن کرونا نداشته باشند

مردم هیچ نگرانی درباره عوارض واکسن کرونا نداشته باشند

دبیر شورای سلامت اهواز گفت: هیچگونه نگرانی درباره عوارض واکسن کرونا وج ...

افزایش ۷۰ درصدی حق معیشت مددجویان کمیته امداد خوزستان در سال جاری

افزایش ۷۰ درصدی حق معیشت مددجویان کمیته امداد خوزستان در سال جاری

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خوزستان از افزایش ۷۰ درصدی حق معیشت ...

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

دبیر هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان خوزستان اظهار کرد : ...

پلمپ 440 مرکز  تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

پلمپ 440 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز از پلمپ 440 مرکز ...

طراحی و پیاده سازی: راد وب