۲۱ اردیبهشت‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

نزدیک شدن به عید فطر و تعطیلی دو روزه باز هم دلهره و نگرانی از شیوع احتمالی ویروس کرونا را بیشتر کرده به گونه‌ای که مسوولان در اغلب شهرها و نقاط گردشگری اعلام کرده‌اند پذیرای مسافران نیستند.
جوان خبر: البته در این میان پلیس هم هشدار داده که با متخلفان و افرادی که مقررات کرونایی را رعایت نکنند برخورد می کند، اما این اقدامات بازدارنده شاید هنوز هم برای عده ای چندان جدی نباشد و در هر شرایطی حاضر هستند کوله بار سفر بسته و دل به جاده بزنند.
تجربه تلخ نوروز ۱۴۰۰ و همه گیری شیوع ویروس کرونا که موج سهمگینی از مبتلایان و فوتی ها را به دنبال داشت باعث شده تا سختگیری ها در قالب دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا بیشتر شود تا بار دیگر شاهد پهن شدن چتر این ویروس در کشور نباشیم.
اینک که پس از روزهای نفس گیر، اندکی از تب تند بیماری قرن کاسته شده و اوضاع در برخی شهرها از قرمز به نارنجی و زرد تغییر کرده باید به قول معروف کلاه خود را قاضی کرده و بسنجیم که چند روز سفر و گشت و گذار آیا واقعا ارزش این همه درد و رنج و از دست دادن عزیزانمان را دارد؟
در هر صورت قوانین و مقررات وجود دارد و محدودیت هایی همچون ممنوعیت تردد خودرو از امروز (۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه) و جریمه خودروهای متخلف شهرهای با وضعیت قرمز به مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای نارنجی و زرد به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان با جدیت اعمال می شود هر چند برای عده ای گوش شنوایی نباشد.
استاندار تهران امروز در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه به فرمانداران تکلیف شده تا از صدور مجوز تردد خودداری کنند، گفت: در مورد ممنوعیت سفرها همواره استان تهران و البرز یکپارچه دیده می شود و با توجه به اینکه چهارشنبه این هفته و شنبه آینده فعالیت اداری داریم محدودیت سفرهای بین شهری در تهران عملاً اجرایی نمی‌شود و بیشتر سعی می‌شود که منع تردد بین استانی اعمال شود.
انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه در مورد ممنوعیت سفرها همواره استان تهران و البرز یکپارچه دیده می شود و بیشتر سعی شده که منع تردد بین استانی اعمال شود، افزود: استان تهران در وضعیتی قرار دارد که هر گونه عادی سازی و اطمینان کاذب شرایط غیرقابل مدیریتی را در حوزه مدیریت کرونا ایجاد می‌کند.
ستاد مقابله با کرونا در استان های مختلف نیز این موضوع را گوشزد کرده اند که در تفرجگاه ها و اماکن تفریحی هیچ گونه برنامه ای در تعطیلات عید فطر برای مسافران ندارند.
گواه این خبر را می توانید از زبان سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در یزد بشنوید که هم اکنون شرایط در ۹ شهرستان این استان نارنجی است و صرفا شهرستان بافق در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.
وی گفته است: اجرای طرح محدودیت تردد خودرویی از ساعت ۱۴ امروز (سه‌شنبه) آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۲ ظهر روز شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه جاری در همه نقاط استان ادامه دارد و شهروندان برای سفر به تفرجگاه‌ها برنامه‌ریزی نکنند.
علی صالحی بر این مسئله هم تاکید کرده است که تردد برای خودروهایی که برای درمان و پذیرش مراکز درمانی نوبت دارند و ترددشان ضروری است مانعی ندارد و جریمه نمی‌شوند و اگر از طریق دوربین‌های ثبت تخلف مشمول جریمه شدند برای حذف این جریمه بر اساس مدارک پزشکی می‌توانند اقدام کنند.
وی یادآور شد: همه دوربین‌های جاده‌ای و مبادی ورودی و سطح شهرهای استان یزد فعال هستند و خودروهای متخلف را جریمه می‌کنند و همچنین نیروهای پلیس هم حضور دارند و متخلفان را اعمال قانون خواهند کرد و اجازه ورود و خروج نمی‌دهند.
استان قزوین هم شاید مقصد دیگری باشد که عده ای برای سفر تعطیلات عیدفطر در نظر بگیرند که البته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان هم خیال مسافران را راحت کرده و گفته است: هتل ها و مراکز اقامتی قزوین با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از امروز (۲۱ اردیبهشت ماه) به مدت پنج روز از پذیرش مسافران منع شدند.
علیرضا خزائلی با اشاره به اینکه این تصمیم با توجه به مصوبه ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا مراکز اقامتی در تاریخ یاد شده مجاز به پذیرش مسافر و ارایه خدمات نیستند، سفر در شرایط فعلی را مساوی با تشدید کرونا دانسته و افزوده است: تیم های نظارتی بر اجرای این مصوبه نظارت خواهند داشت و با متخلفان برخورد می شود.
افرادی که قصد دارند آخر هفته را در استان های شمالی بگذرانند هم این خبر را بخوانند که رئیس پلیس راه استان مازندران اعلام کرد: اگرچه طرح محدویت‌های تردد کرونایی در تعطیلات عید فطر ادامه همان محدودیت های قبلی است ، اما بر اساس تاکید جدی ستاد ملی مقابله با کرونا در این مرحله به صورت جدی تر از همیشه از ورود خودروهای با پلاک غیربومی به مازندران جلوگیری و جلوی خروج خودروهای با پلاک بومی هم از استان گرفته می‌شود.
سرهنگ علیرضا قدمی با اشاره به اینکه ماموران پلیس در ۶ نقطه ورودی‌ و خروجی‌ مازندران حضور شبانه روزی دارند ، از مردم خواست از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند تا علاوه بر این که خطر گسترش ویروس کرونا به موج پنجم نرسد ، پلیس را دچار مشکلات نکنند.
در ادامه مطلبی هم بخوانید از رییس پلیس راه خراسان‌ رضوی که از بازگرداندن ۹۷۵ دستگاه خودرو غیربومی در ۲۴ ساعت گذشته از جاده‌های استان خبر داده و گفته است: این خودروها در راستای اجرای طرح منع ورود به شهرهای با وضعیت نامناسب کرونایی برگشت داده‌ شدند.
سرهنگ حسین میش‌مست افزود: همچنین روز گذشته مالکان ۲۹۸ دستگاه خودرو به دلیل تخلف ورود به شهرهای با وضعیت نارنجی کرونا، با جریمه پنج میلیون ریالی اعمال قانون شدند و رانندگان هزار و ۳۵۸ دستگاه خودرو غیربومی نیز از پلیس تذکر گرفتند.
وی بر این موضوع هم تاکید کرد که طرح ممنوعیت تردد در تعطیلات عید فطر نیز از ساعت ۱۴ امروز (۱۲ اردیبهشت ماه ) در جاده‌های استان اجرا می‌شود و سفرهای درون استانی و برون‌استانی تا ساعت ۱۴ روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ممنوع خواهد بود.
معاون اجتماعی نیروی انتظامی خراسان شمالی هم اعلام کرد: پلیس از ساعت ۱۲ امروز- سه شنبه- به منظور کنترل ترددهای تعطیلات عید سعید فطر در ۱۷ نقطه از محورهای استان مستقر شده است و به مناسبت تعطیلات عید فطر بیش از  ۳۰۰ نفر نیروی پلیس در طول ۲۴ ساعت به کار گرفته شده اند تا ورودی و خروجی های شهرستان ها را کنترل کنند. 
سرهنگ سجاد نامور اظهار داشت: بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، ورود و خروج خودروها در تمام راه‌های ارتباطی استان از ساعت ۱۲ امروز تا ساعت ۱۲ روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ممنوع است و رانندگان متخلف که مصوبه ستاد ملی کرونا را رعایت نکنند در شهرهای قرمز ۱۰ میلیون ریال و در شهرهای نارنجی و زرد پنج میلیون ریال جریمه می شوند.
در استان همدان که اکنون شهرستان اسدآباد در وضعیت قرمز و دیگر شهرستان ها در وضعیت نارنجی قرار دارند نیز رییس پلیس راه استان تاکید کرده است که تردد بین شهرستانی یا درون استانی خودروها از ساعت ۱۴ امروز تا روز شنبه هفته آینده ممنوع است.
سرهنگ رضا عزیزی بیان کرد: محدودیت تردد خودروها از روز سه شنبه به مدت پنج روز است و این محدودیت فقط بین استانی نیست بلکه تردد بین شهرستانی نیز ممنوع است بنابراین خودروهای بومی که اقدام به تردد از یک شهرستان به شهرستانی دیگر در مدت زمان اجرای این طرح کنند ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.
وی درباره تردد کارمندان که در محل سکونت آنها در یک شهرستان و محل کار آنها در دیگر شهرستان است نیز گفت: این طیف از افراد باید در مدت زمان اجرای طرح به جای خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی برای حضور در محل کار استفاده کنند.
وضعیت نارنجی  و تعطیلی گروه های شغلی ۳ و ۴ شهرستان دشتستان در استان بوشهر هم باعث شده تا فرماندار این شهرستان اعلام کند که با توجه به در پیش بودن تعطیلات عید سعید فطر اعمال محدودیت‌های تردد بشدت صورت می گیرد، ورودی و خروجی‌ها از آخر وقت روز سه شنبه تا روز شنبه هفته آینده بسته خواهد شد و در این زمینه نیروی انتظامی به همراه ناحیه مقاومت این مورد را با جدیت دنیال کنند تا شاهد تبعات پیش آمده در سفرهای نوروزی نباشیم.
شهرهای سردسیری کهگیلویه و بویراحمد به علت برخورداری از آب و هوای مساعد و نزدیکی به شهرهای جنوبی مقصد بسیاری از طبیعت دوستان در فصل های گرم سال است اما امسال و در تعطیلات عید سعید فطر مردم باید از سفر به این استان صرف نظر کنند زیرا رییس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرده که ورود هرگونه خودرو با پلاک غیر بومی برای جلوگیری از گسترش کرونا در روزهای آینده ممنوع است.
سرهنگ بهنام ویسی‌پور افزوده است: طرح محدودیت‌های ترافیکی عید سعید در کهگیلویه و بویراحمد از امروز سه شنبه آغاز و تا ۲۵ اردیبهشت امسال ادامه دارد و در صورت مشاهده خودروهای غیربومی‌، جریمه می‌شوند.
فرماندار کرمانشاه هم از شهروندان خواسته است به هیچ عنوان برای دریافت برگ تردد خودرو به فرمانداری مراجعه نکنند چون امکان صدور مجوز وجود ندارد.
فضل‌الله رنجبر افزود: ماموران انتظامی از ورود تمام خودروهای با شماره پلاک غیر بومی به شهر کرمانشاه از طریق ماهیدشت، قزانچی و بیستون جلوگیری می‌کنند و افراد و مالکان خودروهای با پلاک غیر بومی که قصد ورود به کرمانشاه را داشته باشند با توجه به دستورالعمل وزارت کشور مشمول جریمه ۲ میلیون ریالی می شوند و امکان سفر به این استان و شهرهای تابعه را ندارند.
نگاهی به وضعیت کرونایی استان‌ها
با پایان تعطیلات نوروزی، ایران یکپارچه غرق در کرونا شد آن هم از نوع قرمز و جهش یافته و هر روز آمار مبتلایان و فوتی ها بیشتر می شد البته پس از حدود یک ماه و نیم هنوز به شرایط عادی باز نگشته ایم و هنوز کرونا قربانی می گیرد.
در آذربایجان غربی بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی این استان هم اینک ۲۳۷ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش‌های آی‌سی‌یو مراکز درمانی استان، تحت مراقبت‌ ویژه قرار دارند و در ۲۴ ساعت گذشته ۶۵۴ نفر به کرونا مبتلا و ۱۹ نفر هم فوت شده اند.
در ادامه خبری بگیریم از استان البرز که این روزها حال خوشی ندارد و بنا بر اظهارات سخنگوی ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی این استان هر چند روند ابتلا به کووید ۱۹ و مرگ و میرهای ناشی از آن طی هفته گذشته کاهشی بوده اما همچنان ضریب اشغال تخت های بیمارستانی بالا است.
دکتر مهرداد بابایی به این موضوع هم اشاره کرد که هر چند که بنا بر گزارش روز شنبه هفته جاری  ستاد ملی مقابله با کرونا ، وضعیت شهرستان های کرج ، ساوجبلاغ و نظرآباد استان البرز از قرمز به نارنجی تغییر کرده اما روند کاهشی ابتلا به کووید ۱۹ و مرگ ومیرهای ناشی از آن در استان در حد انتظار نیست.
وی بیان داشت : اکنون از مجموع هفت شهرستان تابعه استان البرز ، شهرستان فردیس در وضعیت قرمز، کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد در وضعیت نارنجی و  طالقان و اشتهارد در وضعیت زرد کرونایی هستند.
بر اساس آخرین آمار ۱۵ بیمار کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در البرز جان باختند ضمن آنکه ۱۲۵ بیمار بدحال دیگر به تخت های بستری انتقال یافتند و اکنون ۹۱۸ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.
احوال مردم استان یزد را هم از سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد جویا شویم که اعلام کرد: طی شبانه‌روز گذشته از ۶۰۷ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا، ۱۷۲ بیمار مبتلای قطعی به این ویروس در استان شناسایی شدند و در این مدت ۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند.
ابراهیم سلمانی بهترین راه پیشگیری از کرونا را پرهیز از سفرهای غیرضروری و دورهمی‌های خانوادگی از سوی شهروندان ذکر کرد و افزود: هم‌اکنون ۴۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۹۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.
با افزوده شدن ۱۸۶ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان در این استان هم به ۳۳ هزار رو ۶۰۱ نفر رسید و بناه به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان هم‌اینک ۱۸۵ بیمار حاد تنفسی و ۹۹ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.
دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اضافه کرد: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش است و این نوع از ویروس تقریبا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه ۷۰ درصد موارد ابتلا در سطح استان را شامل می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در خبری اعلام کرد: وضعیت ابتلا به کرونا در خراسان رضوی اکنون به ثبات رسیده است اما روند نزولی مبتلایان به کووید ۱۹ کند است.
دکتر مهدی قلیان اول اظهار داشت: با توجه به در پیش بودن ایام عید فطر و تعطیلات آن، از مردم تقاضا داریم توصیه‌های بهداشتی و محدودیت‌های کرونایی را رعایت کنند، چرا که اگرچه در شرایط کنونی آمار مبتلایان افزایشی نیست اما وضعیت همچنان شکننده است.
وی بیان کرد: هم‌اکنون هزار و ۲۷۶ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان های خراسان رضوی بستری هستند که میزان بستری‌های روزانه استان به ۳۰۳ نفر در روز کاهش یافته است و تعداد فوتی‌ها همچنان ۲ رقمی است.
 رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز گفت: سه ایلامی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد فوتی های استان به ۷۶۵ نفر افزایش یافت.
دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: ۴۰ بستری جدید ناشی از کرونا در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری های استان نیز به ۱۷۱ نفر کاهش یافته است اما طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۶ ابتلای جدید نیز شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به ۳۷ هزار و ۳۷۸ نفر افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: ایلام، آبدانان، دره شهر، دهلران، مهران، ایوان، چرداول و چوار در وضعیت نارنجی و بدره، ملکشاهی، سیروان و هلیلان در وضعیت زرد قرار دارند.
آخرین وضعیت کرونایی در کشور
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۳۰۷ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۵ هزار و ۵۶۸ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۱۳۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۷۵ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۹۱ هزار و ۳۵۲ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون دو میلیون ۱۴۴ هزار و ۱۹۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۵۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۷ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۵۸۶  آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
بر اساس این گزارش، اکنون ۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد و صفر شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان نیز تعداد شهرستان‌های آبی به صفر رسید.
وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون یک میلیون و ۵۷۰ هزار و ۵۸۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۳۱۲ هزار و ۱۳۷ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۸۸۲ هزار و ۷۲۵ دوز رسید.
تداوم تزریق واکسن کرونا در استان‌ها 
تزریق واکسن کرونا که بر اساس اولویت هایی که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شده همچنان ادامه دارد و بخش زیادی از گروه های هدف از جمله کادر درمان، جانبازان و بیماران خاص علیه این بیماری واکسینه شده اند و نکته امیدوارکننده اینکه وضعیت جسمانی اکثر دریافت‌کنندگان واکسن کرونا مناسب گزارش شده است.
رییس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) هم امروز با اشاره به تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت، گفت: تولید این واکسن تا شهریور ماه امسال به رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دوز خواهد رسید.
محمد مخبر در مراسم رونمایی از اولین محصول تولید شده واکسن کووایران برکت (۳۰۰ هزار دوز واکسن) در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در محل شهرک دارویی برکت در البرز افزود: پیش از این، به مردم اطمینان خاطر داده بودیم که ظرف مدت ۲ الی سه ماه آینده یک خاطرجمعی در خصوص تولید واکسن در کشور ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه خط دوم واکسن کوو ایران برکت در تیرماه وارد مدار خواهد شد، اظهار داشت: همچنین در تیرماه قادر به تولید و تحویل ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز  واکسن که این رقم تا مرداد به ۲۰ میلیون و تا شهریور به رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دوز حداقل خواهد رسید.
همچنین معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و دارو نیز گفت: ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن کرونا تا فروردین سال آینده در کشور ایجاد شده است.
محمدرضا شانه ساز افزود: در شرایطی که بیش از ۱۰۰ سال بود که در کشور واکسن سازی نداشته و در عمل توفیقی در این بخش نداشتیم، در واقع کرونا در کنار تمام مشکلاتی که برای کشور و مردم ایجاد کرد و در یک شرایط نابرابر و تحریم توانستیم خودمان را به جمع چهار تا پنج کشور برتر دنیا برسانیم.
امروز نیز تزریق واکسن کرونا بنا بر اعلام مراکز بهداشت و درمان در استان ها تداوم داشت به گونه ای که در چهارمحال و بختیاری اعلام شد تاکنون ۲۲ هزار دوز واکسن در استان تزریق شده است و علاوه‌بر تزریق واکسن به کادر بهداشت و درمان، سالمندان، جانبازان بالای ۵۰ درصد، پاکبانان و بیماران خاص، تزریق واکسن برای گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال نیز در استان در حال اجرا است.
همچنین ۶۵ درصد سهمیه گروه سنی بالای ۸۰ ساله‌های استان واکسن دریافت کرده اند و تزریق واکسن برای این گروه تا پایان هفته ادامه دارد و پس از آن گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال فراخوان می‌شوند.
اما بشنوید از وضعیت تزریق واکسن کرونا در استان اردبیل که معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی این استان خبر داده بیش از ۱۳ هزار و ۴۰۰ سالمند ۷۵ تا ۸۰ ساله در استان علیه کرونا واکسینه می شوند و در مجموع ۳۷ هزار دوز واکسن کرونا از نوع آسترازنکا، اسپوتنیک وی، سینوفارم و بهارات اختصاص یافته است.
در اجرای مرحله اول واکسیناسیون گروه‌های سنی ۸۰ سال به بالا، از میان ۱۸ هزار فرد موجود در این گروه سنی، ۶۰ درصد واجدان شرایط واکسن کرونا را دریافت کردند و واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال در مناطق روستایی این استان از چند روز پیش و واکسیناسیون همگانی این گروه سنی از امروز آغاز شده و واکسیناسیون باقیمانده گروه سنی بالای ۸۰ سال همچنان ادامه دارد.
در شازند اراک هم واکسیناسیون ۲ هزار سالمند بالای ۸۰ سال طبق برنامه‌ هدفمند در بازه زمانی مشخص، انجام شده و مرحله دوم تزریق واکسن برای آنان نیز بین ۲۱ تا ۲۸ روز آینده است.
برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، علاوه بر مراکز انجام واکسیناسیون در چهار شهر اصلی شازند، هندودر، مهاجران و آستانه، در چهار مدرسه با فضای باز نیز سالمندان بالای ۸۰ سال، تزریق واکسن صورت گرفته و تزریق واکسن برای پنج هزار و ۸۷۶ فرد بالای ۷۵ سال نیز  آغاز شده است.
بر اساس آمار تاکنون بیش از ۶۰ درصد افراد با سن ۸۰ سال به بالا ، بیش از ۸۰ درصد پاکبانان شهرداری و ۱۰۰ درصد بیماران دیالیزی و تالاسمی در شهرستان دیلم واقع در استان بوشهر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و هیچ‌گونه عارضه شدیدی در آنان گزارش نشده ‌است.
همچنین نزدیک به ۹۰ درصد کادر شاغل در داروخانه‌ها و مطب‌های این شهرستان نیز که زیرنظر نظام پزشکی فعالیت دارند واکسن دریافت کرده‌اند و در روزهای آینده واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ سال به بالا هم آغاز می شود.
شبکه بهداشت شهرستان لاهیجان هم اعلام کرد که تاکنون ۶ هزار و ۲۳ نفر از گروه های هدف از جمله کادر بهداشت و درمان، افراد بالای ۸۰ سال، نیروهای عملیاتی اورژانس ۱۱۵، پزشکان بخش‌های دولتی و خصوصی، جانبازان شیمیایی، پاکبانان و بیماران سرطانی و خاص، افراد حاضر در آسایشگاه سالمندان در این شهرستان واکسن کرونا دریافت کرده اند و حال عمومی تمامی دریافت کنندگان واکسن کرونا در این شهرستان خوب است.
همچنین از زمان آغاز طرح واکسیناسیون کرونا تاکنون در ۲ مرحله ۵۹۰ دوز در شهرستان باشت واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد به افراد پرخطر تزریق شده است و تاکنون ۸۰درصد از سالمندان بالای ۸۰ سال این شهرستان واکسن کرونا دریافت کرده اند.
بنابر اعلام شبکه بهداشت و درمان سردشت واقع در آذربایجان غربی تاکنون یک‌هزار و ۲۱۹ شهروند این شهرستان شامل کادر درمانی، شبکه بهداشت، سالمندان و جانبازان نسبت به بیماری کرونا واکسینه شده اند.
علاوه بر این در قالب طرح واکسیناسیون جانبازان، ۲۰۰ نفر از جانبازان با پرونده ۵۰ درصد به بالا و افراد زمین گیر با معرفی اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران سردشت و ۲۳ درصد سالمندان این شهرستان علیه کرونا واکسینه شده اند.
بیش از هزار و ۸۰۰ سالمند بالای ۸۰ سال در این شهرستان جزو افراد واجد شرایط دریافت واکسن هستند که به ترتیب و براساس تماس تلفنی نسبت به تزریق واکسن مراجعه می کنند.
 در استان قزوین هم ۱۸ پایگاه با ۶۰ تیم برای واکسیناسیون کرونا فعالیت می‌کنند و تاکنون ۲۸ هزار نفر در استان واکسن این ویروس را دریافت کرده‌اند و تا به امروز واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان استان تقریبا انجام شده و عوارض خاص و نگران کننده ای در تزریق این واکسن ها در استان مشاهده نشده است.  
حدود چهار هزار سالمند ۷۵ تا ۷۹ سال در اهواز زندگی می کنند که از این تعداد نیز تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ نفر یعنی ۵۵ درصد واکسینه شده اند.
بر اساس اعلام شورای سلامت شهرستان اهواز برنامه واکسیناسیون سالمندان ۷۵ تا ۷۹ سال تا روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ادامه دارد.
گزارش‌های کرونایی استان‌ها
در پایان خبرهای امروز هم دو گزارش از مشهد و کاشان با عناوین  پایش مستمر سلامت بیماران خاص، ضرورت شرایط کرونایی و خروج از موج چهارم؛ وضعیت کرونایی اردستان همچنان شکننده در سایت خبرهای استانی قابل مشاهده است.
منبع : ایرنا

مردم هیچ نگرانی درباره عوارض واکسن کرونا نداشته باشند

مردم هیچ نگرانی درباره عوارض واکسن کرونا نداشته باشند

دبیر شورای سلامت اهواز گفت: هیچگونه نگرانی درباره عوارض واکسن کرونا وج ...

افزایش ۷۰ درصدی حق معیشت مددجویان کمیته امداد خوزستان در سال جاری

افزایش ۷۰ درصدی حق معیشت مددجویان کمیته امداد خوزستان در سال جاری

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خوزستان از افزایش ۷۰ درصدی حق معیشت ...

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

برگزاری دومین دوره جام ستارگان فوتوالی ایران،با حضور ۸ تیم قدرتمند فوتوالی ایران در کلانشهر اهواز

دبیر هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان خوزستان اظهار کرد : ...

پلمپ 440 مرکز  تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

پلمپ 440 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و امکنه عمومی

دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز از پلمپ 440 مرکز ...

طراحی و پیاده سازی: راد وب